Skip to main content

Program Staff Chuuk

Administration

Name

Position

Contact

Ansina Kony Program Coordinator akony@dss.edu.fm
Sadleen Refilong Administrative Assistant  
Andina Simina Case Manager  
John Hauk Case Manager  
Karsina Mefy Case Manager  
Phillipa Bisalen Case Manager  
Skiller Iener Case Manager  
Manner Namelo Child Find Coordinator  
Praxedes Akinio Data Technician praxedesakinino@yahoo.com
Benedict Saipwerik Diagnostician  
Krystal Samor Diagnostician  
Febronia I. Dinney Fiscal Officer fdinney@gmail.com
Sampora Moses Procurement Specialist  
Hattie Ifa Secondary Transition Specialist  

Faichuuk Region

Name Position School
Dolores Aier Classroom Teacher  Epin Elementary School
Tinisa Fritz Classroom Teacher  Munien Elementary School
Tiarra Williander Classroom Teacher  I Faichuk High School
Melida Sanechik Classroom Teacher III Udot Elementary School/NJHS
Kimsha Noriano Contract Teacher  PPO Junior High School
Mariko Michiuo Contract Teacher  Romalum Elementary School.
Remkey Simichy Contract Teacher  Neirenom Elementary School
Sabri Luther Contract Teacher  Eot Elementary School
Aitnor Bisalen Related Services Assistant PPO Junior High School
Akapito Kiniwaky Related Services Assistant Nomwisofo Jr. High
Tedora Bokuku Related Services Assistant Onei Penieta Elementary School
Asimiro Epineisar Teacher Assistant Chukuram Polle
Fermina Kame Teacher Assistant Foup Elementary School
MK Kaniki Teacher Assistant Manaio Elementary School
Ray Eter Teacher Assistant Central Wonip Elementary School

Northern Namoneas Region

Name Position Contact
Ann Sound Classroom Teacher  Mwan ECE
Daneny Manyer Classroom Teacher  Mechitiw Elementary School
Florita Robert Classroom Teacher  Piis Paneu ECE
Inca Shotaro Classroom Teacher  Chuuk High School
Jacinta Bisek Classroom Teacher  Mwan Elementary School
Jonsaleen Melsior Classroom Teacher  Ettal Elementary School
Kantita Salil Classroom Teacher  Iras Demo Elementary School
Sonfia Fred Classroom Teacher  Neauo Elementary School
Herbert Norio Classroom Teacher  I P&P Elementary School
Reckson Reitaun Classroom Teacher  II Chuuk High School
Semcher Kisin Classroom Teacher  III Fonoton Elementary School
Elisa Betwell Classroom Teacher I Sapuk Elementary School
Jayleen Nakamura Classroom Teacher III Iras Demo Elementary School
Reimers Simina Contract Teacher  Iras Demo Elementary School
Gloria Kayleen Ikea Deaf/blind Teacher  Iras Demo Elementary School
Jiweina E Sitorus Deaf/blind Teacher  Iras Demo Elementary School
Rosita Elias Related Services Assistant  Iras Demo Elementary School
Noah Lucas Teacher Assistant Chuuk High School

Northwest Region

Name Position Contact
Carolyn Santiago Classroom Teacher  Weipat High School
Melissa Refilong Classroom Teacher  Nomwin Elementary School
Livenson Mike Classroom Teacher  I Tamatam Elementary School
Phinaendy Rose Amando Classroom Teacher  I Pollap Elementary School
Rino Christian Classroom Teacher  I Polowat Elementary School
Johanes Bisalen Related Services Assistant Polowat Elementary School
Khafson  Ifa Teacher Assistant Ruo Elementary School
Lily Bualuay Teacher Assistant Onoun Elementary School

 

Mortlocks

Name Position Contact
Lukas Mony Classroom Teacher  Satawan Elementary School
Rosemary Raymond Classroom Teacher  Moch Elementary School
Adson Terry Classroom Teacher  I Moch Elementary School
Agnes Lippwe Classroom Teacher  I Namoluk Elementary School
Carlos Wichep Classroom Teacher  I Lekinioch Elementary School
Dina Emuch Classroom Teacher  I Ettal Elementary School.
Jeffry Timohty  Classroom Teacher  I Kuttu Elementary School.
Rusty IM Classroom Teacher  I Ta Elementary School.
Judson Marar Classroom Teacher  III Satowan High School
Mania Johnny Classroom Teacher  III Oneop Elementary School
Micheal Olap Classroom Teacher  IV Moch High School
Alvin Defang Related ServicesAssisst Lekinioch Elementary School
Madleen Kovac Teacher Assistant Losap Elementary School
Pamela Luke Teacher Assistant Piisemwar Elementary School

 

Southern Namoneas

Name Position Contact
Reliefer Edgar Classroom Teacher Tsis Elementary School
Adari Fine  Classroom Teacher  Fefen Elementary School
Bekaleen. B Aikichy Classroom Teacher  Kuchu Elementary School
Beverly Nakayama Classroom Teacher  SN High School
Bireen Francis Classroom Teacher  UFO Elementary School.
Kinisou (vacant) Namelo Classroom Teacher  Messa Elementary School
Machury Reim Classroom Teacher  Parem Elementary School
Reynold Reynold Classroom Teacher  Nukuno Elementary School
Sinnan Reitaun Classroom Teacher  Inaka Elementary School
Midaen Nino  Classroom Teacher  II Inaka Elementary School
Cathy S. Sally Contract Teacher  West, Fefen Elementary School
John T. (vacant) Rupen Contract Teacher  Uman Elementary School
Marlene Reselap Contract Teacher  Sino Mem. Elementary School
Mar Atty Related Services Assistant Uman Elementary School
Michaela R. Ignacio Related Services Assistant Parem Elementary School
Juliana Alanso Teacher Assistant Panetiw Elementary School
Yudia Reseki Teacher Assistant Nechap Elementary School